Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze dvou oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@khk.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

7.5.2024

Kulturní kvas v regionech - přednáška s Nancy Duxbury z Portugalska

Zveme vás na přednášku a následnou diskuzi s přední světovou specialistkou pro oblast kultury mimo městské prostředí Nancy Duxbury z Portugalska. Přijďte se inspirovat zkušenostmi ze zahraničních projektů. Přednáška se koná v úterý 21. května 2024 od 15 hodin ve Skautském institutu v Praze v sálu Popelka.

19.3.2024

Naše knihovna je dnes otevřená pro každého

Knihovna je místo, kde se otevírá brána do světa nekonečných příběhů a poznání. Klíče od brány studijní a vědecké knihovny v Hradci od dubna převzala Daniela Ridlová. V rozhovoru mluví o své vizi na nové pozici, ale také nakolik je spojená s vědeckou knihovnou a jaké je její oblíbené místo v kraji.

15.3.2024

Hledá se knihovna roku 2024

Soutěž Knihovna roku Královéhradeckého kraje je organizována pro knihovny v malých sídlech do 7,5 tisíce obyvatel, navazuje na pravidla a principy celostátní soutěže Knihovna roku a Vesnice roku. Cílem je ocenit nejlepší knihovny, jejich kvalitní knihovní služby a pestrou nabídku vzdělávacích a kulturních aktivit zaměřenou na místní komunitu. Vítězné knihovny budou pro ostatní knihovny příkladem dobré praxe a ocenění jsou povzbuzením pro knihovníky v jejich další práci.

19.2.2024

Byla to výzva a výzvy máme rádi!

Příběhy se šťastným koncem nemusí být spojeny jen s hollywoodskými filmy či s olympijskými vítězi. Díky nezdolnosti a obětavosti nadšenců se jich mohou dočkat třeba i polozapomenuté památky. Přízeň osudu téměř v hodině dvanácté políbila barokní zámeček v Hořiněvsi, jehož stěnami procházela historie našeho kraje. Bez entuziasmu i nezištné lásky ke kulturnímu dědictví by se ale jeho zdi už dost možná zhroutily.

19.1.2024

Kraj se hodlá zapojit do společné záchrany Josefova. Stát uvolní až 1,2 miliardy korun

Královéhradecký kraj vítá aktivitu státu, který v současné době nabízí prostřednictvím dvou programů ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj finance na zajištění havarijního stavu pevnosti Josefov na Náchodsku. Možnost čerpání dotací pro Josefov až do výše 1,2 miliardy korun v několika následujících letech je ale spojena s podmínkou, že město Jaroměř a kraj se zapojí do spolufinancování jednotlivých projektů.

20.12.2023

Rekonstrukce Vrbenského kasáren dosáhla už na čtvrtou dotaci, téměř za čtvrt miliardy

Královéhradecký kraj získal dotaci na rekonstrukci Vrbenského kasáren v Hradci Králové ve výši 245 milionů korun, a to na energeticky účinnou revitalizaci brownfieldů z Národního programu obnovy. Jde o čtvrtou a zároveň poslední část finanční podpory, o kterou se kraj ucházel z evropských dotačních programů. Projekt revitalizace a kompletní rekonstrukce bývalého vojenského objektu kasáren v centru krajského města tak má zajištěnou finanční podporu v celkové výši přes 500 milionů korun. Žadatelem o dotace prostřednictvím Centra investic, rozvoje a inovací je kraj jako majitel objektu Vrbenského kasáren.

15.12.2023

Klášterní zahrada v Opočně žije, projekt startu oživení areálu končí

Oživení zahrady bývalého kapucínského kláštera v centru města Opočna se podařilo nastartovat. Dosavadní aktivity se v klášterním areálu realizovaly díky projektu Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně s finanční podporou Fondů EHP 2014–2021. Cíle projektu, který již nyní končí, se podařilo naplnit. Zajistil otevření dříve nepřístupného areálu pro veřejnost a jeho částečnou revitalizaci.