Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze dvou oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

7.11.2023

V úpické hvězdárně mají k vesmíru blíže, kraj otevřel nové návštěvnické centrum

Královéhradecký dokončil výstavbu návštěvnického a odborného pozorovacího astronomického centra ve Hvězdárně v Úpici na Trutnovsku. Moderní stavba za necelých pět milionů korun soustředí většinu astronomických pozorovacích výstupů do jednoho místa a návštěvníkům hvězdárny tak umožní pozorování astronomických jevů i jejich přítomnost při skutečném vědeckém výzkumu.

31.10.2023

Rozvoj kreativního učení v kraji podpoří dotace z ministerstva kultury

Krajské instituce zaměřující část své činnosti na vzdělávání uspěly se svými projekty v dotačním řízení Národního plánu obnovy výzvy Ministerstva kultury ČR. Celkem 11 institucí obdrží v rámci Podpory projektů kreativního učení II bezmála pět milionů korun. Nejvyšší finanční podpory ve výši skoro dva miliony korun se dočká Centrum uměleckých aktivit v Hradci Králové, a to hned se třemi úspěšnými projekty.

20.10.2023

Muzeum Náchodska se znovu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Muzeum Náchodska se i letos připojuje k akci Mezinárodní den archeologie, který se uskuteční v sobotu 21. října 2023. Letošní ročník bude zaměřen na kulturní střet antického Říma a barbarských Germánů. Na celý den je připraven bohatý program pro děti i dospělé, vstup na akci je zdarma.

13.10.2023

Nejlepší knihovny v regionu mají v Holovousích, Hejtmánkovicích a ve Vysokově

Známe výsledky druhého ročníku soutěže Knihovna roku Královéhradeckého kraje. Ocenění za nabídku vzdělávacích a kulturních aktivit získaly knihovny v Holovousích, Hejtmánkovicích a Vysokově. Zástupci obcí, které je zřizují, a samotní knihovníci si převzali ceny během výročního setkání knihovníků ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové.

29.9.2023

Budoucnost využití opočenského kláštera má svou strategii, v neděli 1. října ji veřejnosti představí architektonický ateliér City Upgrade

Královéhradecký kraj a architekti ateliéru City Upgrade představí výsledek diskuzí vedení města Opočna, místních obyvatel a kraje o oživení budovy kapucínského kláštera. V nedávno zpřístupněných zahradách v areálu kláštera se v neděli od 13 hodin zájemci seznámí s vytvořenou strategií jeho dalšího rozvoje a návrhem koncepce pro jeho nové využití. Následně další návrhy možného využití představí i studenti z FA ČVUT v Praze a FA VUT v Brně.

4.9.2023

Muzeum války 1866 se kvůli rekonstrukci expozice uzavře

Muzeum války 1866 na Chlumu na Královéhradecku bude uzavřeno kvůli dlouho připravované rekonstrukci stálé expozice. Interiéry bude možné naposledy navštívit v neděli 29. října 2023. Po uzavření bude zahájeno vystěhování sbírkových předmětů, exponátů i mobiliáře. Práce na nové expozici začnou na začátku roku 2024.

29.8.2023

Muzeum východních Čech připravuje moderní digitalizaci krajských sbírek

Muzeum východních Čech v Hradci Králové pořídí pro své digitalizační centrum a pro ostatní krajem zřizovaná muzea a galerie moderní vybavení určené k digitální dokumentaci sbírkových předmětů. Sbírky, které tyto instituce spravují, jsou totiž krajským majetkem. Modernizaci techniky schválila 31. července Rada Královéhradeckého kraje.